sobota, 21 listopada 2009

Komiksowa duma


Magazyn miłośników komiksu KZ umieścił dwie książki o miasteczku Mikropolis na liście 20 najważniejszych komiksów wydanych w Polsce po upadku komunizmu. Komiksów z których możemy być dumni! Książki znalazły się wśród takich wybitnych dzieł jak Ósma czara, Osiedle Swoboda, Glinno, Jeż Jerzy i Historyjki obrazkowe pana Marka Raczkowskiego. Na liście znalazła się również książka Achtung Zelig! narysowana przez pana Gawronkiewicza do scenariusza pana Krystiana Rosińskiego. Cała lista dostępna jest tutaj.  

"niewyczerpana kopalnia materiału 
do badań kulturoznawczych, postmodernistycznych analogii 
i psychologicznej analizy"

Motywacja redakcji KZ: Komiks tak oryginalny i nietypowy, że cokolwiek o nim napisać, wyda się niewystarczające. Jedyna w swoim rodzaju mieszanka komiksu obyczajowego, grozy, humoru i psychologii. Niewyczerpana kopalnia materiału do badań kulturoznawczych, postmodernistycznych analogii i psychologicznej analizy. A wszystko przyprawione doskonałymi, rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka rysunkami. Drugi album ('Moherowe Sny') nominowany został w 2002 do prestiżowej nagrody Pegaza w dziedzinie sztuka, co było wówczas prawdziwą sensacją i do dzisiaj pozostaje ewenementem."
KZ 57/2009

1 komentarz:

Miras pisze...

No i dobrze.
A gdzie te wszystkie medale i puchary się znajdują? Słowem, kto ma gablotkę z trofeami? Bo chyba jest OLBRZYMIA i nie zmieści się byle gdzie...