RYS HISTORYCZNY

1. Dennis Wojda urodził się w Sztokholmie. Pod koniec XX wieku przybywa do Polski by podjąć studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W pracowni profesora Magnera – przy sąsiedniej sztaludze – poznaje Krzystofa Gawronkiewicza.
2. Gawronkiewicz i Wojda postanawiają wyruszyć na tajemniczą ekspedycję mającą na celu odnalezienie miasteczka Mikropolis. Wojda ma podczas wyprawy odpowiadać za dokumentację tekstową a Gawronkiewicz za dokumentację wizualną.
3. Miasteczko istnieje na pewno ale nikt tak naprawde nie wie gdzie. Po raz pierwszy wzmianka o nim pojawiła sie w pamiętnikach Jana Kozietulskiego, często też wspominała je w swoich listach księżna von Thurn und Taxis-Hohenlohe.
4. Na podstawie tych dokumentów i szczegółowej relacji szatniarza z teatru Ateneum Wojda i Gawronkiewicz odnajdują Mikropolis. Spędzają tam cały rok, po czym wracają do Warszawy. Nadal nie potrafią określić pozycji miasteczka na mapie, ale mają dokumentację w postaci pasków komiksowych.
5. Te materiały zostają opublikowane w różnych czasopismach (głównie w dodatku do Gazety Wyborczej "Co jest grane?") w formie cyklicznej. 
6. Po jakimś czasie Wojda i Gawronkiewicz postanawiaja powrócić do miasteczka. Z tej ekspedycji już nie powracają. 

Badania historyczne przeprowadził i spisał pan Andrzej Kotański.